Domy z prefabrykatów – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Domy z prefabrykatów – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Domy z prefabrykatów powstają w fabryce, na plac budowy dowożone są ciężarówkami, a ich składanie to kwestia kilku dni. Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie szybkie rozwiązania, wiedzą czego chcą i marzą, by w krótkim czasie zamieszkać we własnym domu. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu z modułowego?

Prefabrykaty – co to jest?

Domy prefabrykowane powstają z gotowych elementów, które produkowane są w fabryce. Prefabrykaty to duże moduły, które na placu budowy są składa się niczym domek z kart. Elementy domu prefabrykowanego to nie dachówki, drzwi czy cegły. Prefabrykaty to często całe ściany, duże fragmenty stropów lub nawet moduły, które mogą stanowić 1/3 lub połowę domu.

Domy prefabrykowane często kojarzy się z budownictwem PRL-u. Kwadratowe, brzydkie budynki to już przeszłość. Domy z prefabrykatów mają bardzo różnorodne kształty i metraże tak, że każdy inwestor jest w stanie wybrać projekt, który zaspokoi potrzeby rodziny.

Firmy zajmujące się budową domów modułowych posiadają swoje projekty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamówić projekt wymarzonego domu w pracowni architektonicznej. Trzeba jednak wiedzieć, że przystosowanie projektu do indywidualnych potrzebne zajmuje architektowi od kilku tygodni do 2 miesięcy. Stworzenie indywidualnego projektu może trwać nawet 6 miesięcy.

Nie można również zapomnieć o kosztach projektu. Projekt indywidualny będzie znacznie różnił się ceną od projektu, który zostanie wyłącznie przystosowany do potrzeb inwestora. Warto jednak zdecydować się na projekt, który będzie idealny, w końcu dom budujemy na wiele lat, jeżeli nie na całe życie.

domy z prefabrykatów

Zalety domu prefabrykowanego

Dom z prefabrykatów to najkrótsza droga do własnego domu. Największą zaletą domów prefabrykowanych jest krótki czas budowy. Warto pamiętać, że zlecenie na wykonanie elementów domu można wydać tuż po zakupie działki. W momencie, gdy w fabryce powstają elementy domu inwestor spokojnie może starać się o pozwolenie na budowę. Dzięki temu można zyskać dodatkowy czas. Budowa domu metodą tradycyjną byłaby w tym czasie niemożliwa.

Kolejną zaletą domów modułowych są wysokie standardy budowy. Elementy domu powstają w fabryce, dzięki temu do ich produkcji można użyć urządzeń, których nie ma na placach budowy. Trzeba również pamiętać, że moduły podlegają surowej kontroli technicznej.

Domy prefabrykowane spełniają standardy domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Jest to duża oszczędność dla właścicieli. Trzeba pamiętać, że budowa domu to koszt, który inwestor ponosi jednorazowo. Koszt ogrzewania jest kosztem stałym, który ma duży wpływ na domowy budżet. Dom, który ma wyższe standardy cieplne, jest bardziej przyjazny.

Warto pamiętać, że domy z prefabrykatów można budować o każdej porze roku. Budując dom w technologii tradycyjnej, trzeba zwracać uwagę na kaprysy pogody. Domy prefabrykowane są odporne na niskie temperatury oraz opady. Gotowe elementy domu można składać o każdej porze roku. Dzięki temu zakup działki w miesiącach zimowych nie zmusza inwestora do czekania z rozpoczęciem inwestycji do cieplejszych i bardziej suchych miesięcy.

Warto zobaczyć: https://www.greengallery.pl/budowa-obiektow-letniskowych/

Domy z prefabrykatów – zalety

Wymieniając zalety domów prefabrykowanych, nie można zapomnieć o tym, że na działce nie trzeba gromadzić materiałów budowlanych. Dzięki temu inwestora nie narażona się na niebezpieczeństwo kradzieży. Jednocześnie działka nie ulega zniszczeniu. Materiały przyjeżdżają na plac budowy i bardzo szybko powstaje z nich dom.

Dom prefabrykowany budują firmy, które specjalizują się w tego rodzaju inwestycjach. Dzięki temu można liczyć na to, że pracownicy mają dużą wiedzę oraz doświadczenie. Dodatkowo warto pamiętać, że dom, który jest budowany przez jedną firmę nie jest narażony na przestoje, które są zawsze, gdy firm budowlanych jest kilka. Zgranie grafiku budowy jest bardzo trudne.

Domy z prefabrykatów buduje się przez wyspecjalizowane firmy są objęte gwarancją. Usterki naprawia firma, która buduje dom.

Niewątpliwą zaletą budowy domu modułowego jest brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy. Jest to ograniczenie kosztów budowy.

Zastanawiając się nad zaletami domów prefabrykowanych, nie można zapomnieć o kompleksowych usługach, które świadczy wiele firm budowlanych. Nie tylko postawią dom, ale są również w stanie wykończyć go „pod klucz”. Jest to propozycja dla osób, które nie są w stanie same dopilnować budowy. Mała ilość czasu nie pozwala im na poszukiwanie firm odpowiedzialnych za wykończenie wnętrza.

Wady domów prefabrykowanych

Dom z prefabrykatów, jak każda inwestycja, ma również swoje wady. Trzeba pamiętać, że to co dla jednych inwestorów jest ogromną zaletą, dla innych może okazać się problemem.

Krótki czas budowy domu prefabrykowanego uznawany jest za największą zaletę tego rodzaju inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że rozpoczynając budowę, inwestor musi być przygotowany finansowo. Złożenie domu zajmuje kilka dni. Wykończenie pod klucz to czas około miesiąc lub dwóch. Bardzo ważna jest tu dostępność materiałów wykończeniowych wybranych przez właściciela.

Budując metodą tradycyjną, inwestor może odwlekać poszczególne etapy budowy. Dzięki temu ma czas na zgromadzenie dodatkowych środków finansowych. Budowa domu prefabrykowanego nie daje takich możliwości. Inwestor powinien być przygotowany do pokrycia całych kosztów budowy już w momencie rozpoczęcia inwestycji.

Dom z prefabrykatów jest przeznaczony dla osób, które dokładnie wiedzą czego chcą. Zamawiając elementy domu trzeba mieć świadomość, że nic już nie będzie można zmienić w planach domu. Budowa metodą tradycyjną pozwala na wprowadzenie drobnych zmian do projektu domu. Wybierając dom prefabrykowany nie można na to liczyć. Osoby, które nie są pewne czego chcą nie powinny decydować się na dom z prefabrykatów.

domy prefabrykaty

Domy z prefabrykatów – budowa

Zastanawiając się nad budową domu modułowego należy pamiętać, że nie na każdej działce może on powstać. Trzeba pamiętać, że na plac budowy przyjeżdżają duże samochody ciężarowe, które przywożą elementy domu. Dojazd do domu musi być taki, by samochody ciężarowe mogły swobodnie manewrować oraz zatrzymać się. Trzeba również pamiętać, że na budowie często potrzebny jest również dźwig.

Budowa domu prefabrykowanego wiąże się również z koniecznością zaufania jednej firmie, która specjalizuje się w stawianiu domów modułowych. Znalezienie wiarygodnej firmy często wiąże się z dłuższymi poszukiwaniami. Trzeba sprawdzić referencje firmy, porównać koszty budowy. Nie jest to łatwe zadanie.

Trzeba również wiedzieć, że nie wszystkie firmy zajmujące się budową domów prefabrykowanych są w stanie wylać fundamenty. Część firm chce, by wykonała tę pracę inna firma budowlana. Wiąże się to z koniecznością poszukiwania kolejnej firmy, która zdecyduje się wyłącznie na wylanie fundamentów.

Domy z prefabrykatów to idealna propozycja dla osób, które w krótkim czasie chcą wprowadzić się do wymarzonego domu. Trzeba pamiętać, że są to domy o zróżnicowanych metrażach i bryle, co pozwala na wybranie projektu, który będzie idealny dla naszej rodziny. Nie są to domy, które pamiętamy z przeszłości. Wielka płyta kojarzy się z domami źle zbudowanymi, brzydkimi i mało funkcjonalnymi. Nowoczesne domy z prefabrykatów to domy przyszłości.

Udostępnij