Lampa CFL – małe słońce w Twoim namiocie uprawowym

Lampa CFL – małe słońce w Twoim namiocie uprawowym

Do założenia hodowli roślin w pomieszczeniu potrzebny jest przede wszystkim specjalistyczny namiot uprawowy – growbox. Jednak Twój plan związany z uprawą ulubionych roślin – warzyw, owoców, ziół czy kwiatów – poza naturalnym kalendarzem się nie powiedzie, jeśli nie zaopatrzysz zielonej farmy w kilka specjalnych systemów.

Bez odpowiedniej wentylacji, nawodnienia, zasilenia podłoża, a zwłaszcza życiodajnego źródła światła wegetacja roślin w namiocie uprawowym nie przyniesie dobrych plonów. Zamknięty growbox będzie gromadził nadmierne ilości dwutlenku węgla. Choć jest on wchłaniany przez komórki, jego nadmiar zahamuje wzrost sadzonek. Dobrze nawodniona gleba to za mało – potrzeba jej regularnie dostarczać składników mineralnych w formie granulowanych, sproszkowanych i płynnych nawozów o określonym spektrum działania. Czy wiesz, że są uprawy bez stałego podłoża (hydroponika), w których korzenie roślin, zanurzone w wodzie z dodatkiem odżywek, czerpią z niej to, co niezbędne do wzrostu?

Jednak nawet dostarczenie tego wszystkiego nie da oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zadbasz o brakujący element – promienie słoneczne niezbędne do fotosyntetyzowania. Jak to możliwe? No jasne, że nie przyniesiesz kawałka słońca ze sklepu z fragmentami ciał niebieskich! Do upraw pod dachem potrzebujesz specjalnej lampy, emitującej światło w dużym stopniu zbliżone do widma promieni słonecznych. Jej głównym zadaniem nie będzie oświetlenie wnętrza growboksa, ale dostarczanie sadzonkom najważniejszego składnika fotosyntezy.

Lampy CFL wciąż niezastąpione w namiotach uprawowych

Jednym z najlepszych rodzajów oświetlenia w uprawie indoor jest lampa CFL (Compact Fluorescent Lamp), czyli świetlówka z tradycyjną gwintowaną oprawą, podobna do tych, które na co dzień stosujesz w swoim domu. Dzięki jej właściwościom we wnętrzu growboksa pojawi się odpowiednia ilość światła, niezbędnego do utrzymania zieleni w dobrej kondycji podczas ukorzeniania, wzrostu i kwitnienia. Jako źródło światła w domach świetlówki CFL powoli przegrywają konkurencję z technologią następnej generacji, czyli diodami LED. Jednak według specjalistów od hodowli roślin w namiotach uprawowych ten rodzaj oświetlenia ma przyszłość. Wciąż wykazuje jedną z największych zbieżności z promieniami słonecznymi, jeśli chodzi o ich charakterystykę wyrażoną w luksach. Dlatego jeszcze przez długi czas zielone uprawy pod dachem nie będą mogły się obejść bez kompaktowych lamp fluorescencyjnych.

Dlaczego nie powinienem kupować żarówek do lampy CFL w zwykłym sklepie?

Ze względu na podobieństwo specjalistycznych produktów do growboksów ze zwykłymi artykułami oświetleniowymi nie ryzykuj przypadkowego zakupu. Lepiej zaopatrz się w nie w profesjonalnym sklepie MaxGrowShop, który oferuje największy wybór, jeśli chodzi o energooszczędne żarówki do lampy CFL. W jego katalogu można znaleźć asortyment największych wytwórców z branży o uznanej renomie. Tylko dzięki światłu o odpowiednim profilu zapewnisz swoim uprawom prawidłowy wzrost i będziesz miał satysfakcję z bujnych plonów.

Udostępnij

Dodaj komentarz