Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Ślepa kuchnia – jak ją funkcjonalnie oświetlić?

9 kwietnia 2025 Ślepa kuchnia – jak ją funkcjonalnie oświetlić?


Ślepa kuchnia jest ciemna, co może sprawiać wrażenie, że zabraknie jej funkcjonalności i wygody codziennego użytkowania. Brak dostępu do światła naturalnego faktycznie jest utrudnieniem, jednak za pomocą właściwie dobranych lamp sufitowych i oświetlenia bocznego, jesteśmy w stanie sprawić, że wnętrze to będzie ergonomiczne, przyjazne, a gotowanie w nim stanie się przyjemnością.

Jak oświetlić ślepą kuchnię? Jakie lampy sprawdzą się tutaj najlepiej? Poniżej kilka wskazówek.

Ciepłe światło dla przytulności w kuchni

Zacznijmy od barwy światła. Wybierając lampy do kuchni i żarówki, zwróćmy uwagę na oferowane parametry, w tym wymienioną barwę. Choć w miejscach wymagających skupienia, koncentracji, precyzji i dostrzegania detali poleca się stosowanie światła białego zimnego, nie będzie ono odpowiednie do ciemnych kuchni. Wnętrze bowiem stanie się surowe i nieprzyjazne, a przecież to serce domu.

W ślepej kuchni powinniśmy stawiać na ciepłe światło, żółte lub o neutralnej barwie. Pozwoli ono uczynić kuchnię przyjazną i przytulną, jednocześnie nie wpłynie negatywnie na jej funkcjonalność i wygodę codziennego użytkowania.

Oświetlenie sufitowe – podstawa w ciemnej kuchni

Nie obejdziemy się bez oświetlenia sufitowego, którego zadaniem jest równomierne rozświetlenie całego kuchennego wnętrza. Ciemne kuchnie są charakterystyczne dla starego budownictwa, kamienic, ale i nowoczesnych mieszkań, w których salon zostaje połączony z kuchnią, dlatego nie jest ona odrębnym pomieszczeniem i często nie może liczyć na dostęp światła naturalnego.

Na suficie sprawdzą się zatem płaskie plafony, lampy wiszące, ale o krótkich linkach, a także oświetlenie punktowe. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp na szynach. Zajmują niewiele miejsca, są uniwersalne, pasują do różnych aranżacji, a możliwość precyzyjnego ustawienia kierunku padania światła – za pomocą ruchomych reflektorków, oznacza indywidualne dopasowanie oświetlenia ciemnej kuchni. Elementy niezbędne do stworzenia kompletnego systemu szynowego znaleźć można na stronie https://lightplus.pl/.

Połączenie różnych źródeł światła

Do głównego oświetlenia sufitowego dołóżmy kolejne źródła światła, aby oświetlenie było zróżnicowane i docierało także do zakamarków. Jeśli pozwala na to miejsce, postawmy na kinkiety montowanie bocznie. Najlepiej niewielkich rozmiarów, z transparentnymi lub jasnymi kloszami. Umieśćmy je w taki sposób, aby doświetlały te przestrzenie, do których nie dociera światło główne.

Oświetlenie akcentujące – blaty robocze i nie tylko

Musimy oświetlić wszystkie przestrzenie robocze – blaty, zlewozmywak i kuchenkę. W tej roli sprawdzą się listwy LED, oświetlenie podszafkowe, a także podświetlenie półek i wnęk. Będzie i praktycznie, i dekoracyjnie, co wpłynie korzystnie na postrzeganie całej kuchni.

Ciemna kuchnia to wyzwanie, ale podołamy mu, korzystając z powyższych wskazówek dotyczących oświetlania wnętrz. Czas przyjrzeć się bieżącej ofercie i stworzyć klimatyczne wnętrze kuchenne!

Artykuł sponsorowany

Redakcja GreenGallery

Nasza redakcja to zespół pasjonatów budownictwa, architektury i ogrodnictwa. Tworzymy rzetelne i praktyczne treści, które pomagają w realizacji projektów budowlanych, remontowych oraz aranżacji przestrzeni zielonych. Dostarczamy porady, inspiracje i najnowsze informacje o technologiach oraz materiałach, wspierając zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Naszym celem jest tworzenie wartościowych artykułów, które ułatwią podejmowanie decyzji i pomogą w tworzeniu funkcjonalnych oraz estetycznych przestrzeni.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?