GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Fotorezystory – po co się je stosuje i gdzie możemy je znaleźć?

Fotorezystory – po co się je stosuje i gdzie możemy je znaleźć?

Fotorezystory są komponentami, po które sięgają zarówno producenci urządzeń elektronicznych, jak i majsterkowicze oraz pasjonaci elektroniki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę ze wszystkich zastosowań tych podzespołów. W poniższym artykule wyjaśniamy więc, jak działa fotorezystor, jak wygląda jego budowa i w jakich urządzeniach możemy go znaleźć.

Budowa fotorezystora

Fotorezystory to proste i tanie elementy elektroniczne, które chętnie wykorzystywane są przez producentów różnego rodzaju sprzętów. Podzespoły te mogą spełniać swoje zadanie dzięki określonej budowie. Fotorezystor składa się bowiem z dwóch umożliwiających łatwe włączenie do układu wyprowadzeń oraz podłączonej do nich półprzewodnikowej powierzchni światłoczułej, na której widoczne są charakterystyczne grzebienie.

Fotorezystory wytwarzane są z różnych materiałów półprzewodnikowych. Mogą być to między innymi siarczek ołowiu (PbS), selenek ołowiu (PbSe) lub siarczek kadmu (CdS). Dawniej stosowano także krzem (Si) oraz german (Ge). W zależności od wykorzystanego materiału półprzewodnikowego komponenty te będą cechowały się inną charakterystyką, przez co będą lepiej sprawdzać się w określonym zastosowaniu.

Zasady działania fotorezystorów

Jak więc widać, fotorezystory to elementy elektroniczne przypominające w swojej budowie zwyczajne rezystory. Tak samo jak one charakteryzują się również określoną rezystencją. Tym co wyróżnia fotorezystory jest jednak fakt, że ich opór zależny jest od natężenia padającego na ich powierzchnię światła.

Wraz ze wzrostem natężenia światła możemy więc zaobserwować znaczny spadek rezystencji fotorezystora. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na opór tego elementu. Podzespoły te zmieniają bowiem swoją rezystencję również pod wpływem temperatury. Obydwie wymienione właściwości fotorezystorów sprawiają, że elementy te mają bardzo szerokie zastosowanie i są chętnie wykorzystywane w wielu różnych urządzeniach.

Fotorezystory – zastosowanie

Ze względu na niezwykle przydatne właściwości, jakimi charakteryzują się te komponenty elektroniczne oraz na ich niską cenę i szeroki wybór w asortymencie profesjonalnych sklepów, producenci często wykorzystują fotorezystory w różnych układach. Podzespoły te możemy więc znaleźć między innymi w czujnikach natężenia światła, które służą do sterowania systemami oświetlenia.

Fotorezystor zastosowanie znajduje również w mniejszych urządzeniach, takich jak lampki nocne. Dodatkowo komponent ten wykorzystywany jest do produkcji urządzeń pozwalających na wykrywanie ruchu czy też obecności danego obiektu w wyznaczonym terenie. Producenci montują także fotorezystory w czujnikach pożarowych, wykorzystując zmienność rezystencji tych elementów pod wpływem zmiany temperatury.

Co ważne, podzespoły te stosowane mogą być również w urządzeniach pomiarowych. Często sięgają również  po nie pasjonaci elektroniki, którzy konstruują własne układy. Fotorezystor zastosowanie znaleźć może bowiem między innymi w łatwym do samodzielnego wykonania zmierzchowym włączniku światła.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij