GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Kamień elewacyjny – pomysł na efektowne wykończenie

Kamień elewacyjny – pomysł na efektowne wykończenie

Naturalny kamień to materiał wykończeniowy, który wyróżnia wyjątkowa trwałość i elegancja. W aranżacji wnętrz i elewacji zewnętrznych świetnie sprawdza się w formie paneli z kamienia, które można stosować na wiele sposobów. Jak można wykorzystać kamień elewacyjny w swoim projekcie i co warto wiedzieć przed zakupem?

Naturalny kamień elewacyjny – jak powstaje

Wykorzystywane w wykończeniach kamienie elewacyjne to tak naprawę odpowiednio opracowane panele z kamienia, o długości zazwyczaj 60 cm, łączone ze sobą specjalnym klejem. Najczęściej wykorzystywane rodzaje skał to:

  • bazalt – niezwykle trwały kamień pochodzenia wulkanicznego, występuje w odcieniach głębokiej czerni i szarości;
  • granit – kamień wyjątkowo odporny na uszkodzenia i zmienne warunki, dostępny w dziesiątkach różnorodnych odcieni;
  • wapień – cechują go ciepłe, przyjemne odcienie beżu, szarości i przybrudzonej bieli. Bardzo dekoracyjny, choć mniej odporny niż np. granit, sprawdza się we wnętrzach lub pod zadaszeniem;
  • marmur – kamień, który wyróżnia się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi, choć również najwyższą ceną. Szlachetnego uroku dodają mu charakterystyczne żyłkowania.

Dlaczego kamień elewacyjny jest tak ceniony

Naturalny kamień to ponadczasowy materiał wykończeniowy, choć obecnie architekci odkrywają go na nowo. Skąd taka popularność? Ten materiał kojarzy się z solidnością i ponadczasową klasą. Jest niezależny od zmiennych trendów, mimo upływu dekad zachowa elegancję. Jednocześnie, sprawdza się w różnorodnych aranżacjach. Choć pierwszym skojarzeniem jest zazwyczaj minimalistyczny, nieco chłodny w odbiorze, męski styl, to dzięki dostępności różnorodnych materiałów, kamień może pokazać także inne oblicza. Sprawdzi się we wnętrzach klasycznych – zwłaszcza jasne wapienie i marmury, idealnie będzie pasować także do stylu rustykalnego czy prowansalskiego. Kamień na elewacji będzie świetnie wpisywał się w otoczenie domu położonego blisko natury.

Wybierając kamień pod kątem jego walorów dekoracyjnych, warto zwrócić uwagę także na jego fakturę. W zależności od struktury kamienia, można uzyskać bardzo indywidualny efekt.W tym celu dobrze jest uwzględnić rolę światła. Ciekawą chropowatą strukturę kamiennej okładziny pięknie można wyeksponować np. na doświetlonej słońcem ścianie czy stosując odpowiednio dobrane oświetlenie dekoracyjne.

Kamień naturalny – zalety i wady

Kamienna elewacja ma niewątpliwe walory estetyczne, jednak należy wziąć pod uwagę również względy praktyczne. Jak na tym polu wypada okładzina z kamienia naturalnego? Przede wszystkim, to rozwiązanie wyjątkowo odporne na zniszczenia. Kamień na elewację nie jest wrażliwy na zmienne temperatury – ani letnie upały, ani zimowe mrozy. Bardzo trudno jest uszkodzić go mechanicznie. Nie ulega przebarwieniom pod wpływem promieni słonecznych. Przez długie lata zachowuje swój wygląd. Kamienna elewacja to także dodatkowa korzyść, jeżeli chcemy zadbać o dobrą izolację cieplną budynku. Pozwala uchronić dom przed ucieczką ciepła zimą, a latem pomoże dłużej utrzymać przyjemny chłód we wnętrzu.

Kolejną zaletą jest łatwość, z jaką utrzymamy elewację z kamienia w czystości. Nie wymaga uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych, a podczas gruntownego sprzątania można zmyć go wodą. W przypadku kamieni stosowanych na zewnątrz lub w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody (np. łazienka), warto pamiętać o jego zaimpregnowaniu.

Do wad kamienia elewacyjnego można zaliczyć jego ciężar – wykluczony jest montaż na płycie karton-gips, która nie utrzyma jego masy. Nie jest też najtańszym rozwiązaniem – przy ograniczonym budżecie wypadnie mniej atrakcyjnie niż np. forniry kamienne. Z drugiej strony, trzeba brać pod uwagę, że to inwestycja na lata.

Jak stosować kamień elewacyjny

Decydując się na wykorzystanie tak szlachetnego surowca, należy zadbać o spójność całego projektu. Pierwszym krokiem będzie zastanowienie się, jaki kolor i rodzaj kamienia pasują do domu i jego otoczenia. Trzeba wziąć pod uwagę bryłę budynku, to jak jest nasłoneczniony, czy wychodzi na ogród, a jeśli tak, to w jakim stylu. Urokliwy dom w lesie nie będzie komponować się z ciemnym bazaltem, tak jak prowansalskie wnętrze z marmurami. Faktura kamienia także ma znaczenie. Nieregularne, wypukłe, chropowate powierzchnie stanowią świetny motyw dekoracyjny, który można wykorzystać np. w salonie. Nie sprawdzą się za to tam, gdzie będą szczególnie narażone na zabrudzenia.

To jak wiele kamienia elewacyjnego wykorzystamy, trzeba dostosować do wnętrza – im mniejsze pomieszczenie, tym większa obawa, że kamienna ściana je przytłoczy. Z drugiej strony elementy kamienne mogą perfekcyjnie podkreślić strukturę architektoniczną budynku lub wizualnie wytyczyć podział na strefy.

Kamień naturalny we wnętrzu

Jak można wykorzystać kamień elewacyjny wewnątrz domu? Jest wprost stworzony do tego, by zaaranżować efektowną dekorację ściany w salonie, na której pozostanie sporo wolnej przestrzeni – np. ściany do której jest dostawiona sofa czy szafka RTV. Odporność nawet na bardzo wysokie temperatury sprawia, że doskonale spisze się jako okładzina kominka. Dla osób, które szukają naprawdę trwałego rozwiązania, można polecić stosowanie kamienia naturalnego na posadzkę.

Kamień elewacyjny na zewnątrz

Elewacja z kamienia nadaje budynkom szlachetności. Można zdecydować się na całą elewację w tym wydaniu, lub podkreślić wybrane elementy – to mogą być np. parapety, podmurówki, narożniki, wejście do domu lub obramienia okien. Ten materiał sprawdzi się również w małej architekturze ogrodowej, oczkach wodnych, podjazdach, jako okładzina słupków ogrodzeniowych i na patio.

 

 

 

 

Udostępnij