GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Na czym zamocować bocianie gniazdo?

Na czym zamocować bocianie gniazdo?

Chcąc zamontować u siebie huśtawkę, nie zawsze trzeba bazować na tradycyjnych rozwiązaniach, gdyż często lepszym rozwiązaniem jest huśtawka w typie bocianie gniazdo. Tego rodzaju huśtawki stały się bardzo popularne, gdyż mają wiele zalet praktycznych. Przede wszystkim są one bardzo wygodne i mogą z nich korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Zazwyczaj są wykonywane z bardzo solidnych materiałów, które mają sporo zapasu, jeśli chodzi o maksymalne dopuszczalne obciążenie. Takie huśtawki dostępne są także w różnych wariantach jeśli chodzi o wielkość, więc z łatwością można je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, a także miejsca, w którym zostaną zamontowane. Standardowe modele mogą pomieścić co najmniej jedną osobę dorosłą i jedno dziecko. Pozostaje jednak pytanie, jak zamontować bocianie gniazdo, by było to bezpieczne i trwałe rozwiązanie.

Bocianie gniazdo – jaką ma wytrzymałość?

Standardowe huśtawki tego typu mają maksymalne obciążenie przekraczające 100 kg. Trzeba to uwzględnić podczas planowania, gdzie się je zamontuje, oraz jakich materiałów się użyje. Większość elementów konstrukcyjnych budynku, tarasu, czy altany powinna jednak wytrzymać takie obciążenie. Zawsze jednak trzeba podejść do tego indywidualnie i oszacować, czy montaż w danym miejscu będzie bezpieczny.

Tym, na co trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę, a niektórzy o tym zapominają, jest fakt, że podczas użytkowania huśtawki w typie bocianie gniazdo pojawiają się obciążenia dynamiczne. Nie zagłębiając się w szczegóły dla inżynierów, zwykła osoba powinna wiedzieć, że element nośny, do którego mocuje się huśtawkę, wytrzyma o wiele większe obciążenie, jeśli jest ono jedynie podwieszone i statycznie wisi, aniżeli wtedy, gdy ktoś będzie nim bujał, tak jak używa się huśtawki. Trzeba więc pamiętać, by po montażu sprawdzić w kontrolowany sposób, czy huśtawka trzyma się dobrze nawet podczas bujania.

Do czego przymocować huśtawę?

Huśtawkę można przymocować do elementów konstrukcyjnych budynków lub architektury ogrodowej. Jeśli ma się dostęp na przykład do krokwi o szerokości co najmniej kilku centymetrów, powinna ona w zupełności wystarczyć, by bezpiecznie zamontować huśtawkę. Do drewnianego elementu lub fragmentu murowanego wystarczy kołek typu hak lub kotwa. Wystarczy je posadowić w taki sposób, by elementy huśtawki swobodnie wisiały, jednak trzeba pamiętać, by nie miały możliwości się zsunąć.

Jeśli montuje się bocianie gniazdo w suficie, najlepiej wykorzystać hak wkręcany o nieco większym rozmiarze, lub zawiesie typu oczko, do którego dołączy się karabińczyk. By huśtawka wytrzymała obciążenie przekraczające 100 kg wystarczy nabyć karabińczyk lub kołek grubości kilku milimetrów. Powinien on w zupełności wystarczyć, choć trzeba też uwzględnić, do czego zostanie przymocowany. W czasie eksploatacji huśtawki warto też regularnie sprawdzać, czy elementy mocujące się nie obluzowały i nie stwarzają zagrożenia.

Udostępnij