GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Czy stoliczki betonowe to dobra alternatywa?

Czy stoliczki betonowe to dobra alternatywa?

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto przypuszczał, że beton architektoniczny stanie się może nieobowiązkowym, ale za to bardzo atrakcyjnym elementem aranżacji domu. Dzisiejsze stoliki betonowe w niczym nie przypominają prostych, ogrodowych ław. Wręcz przeciwnie — są to rozwiązania dekoracyjne, które warto wpleść w aranżację domu, ogrodu i tarasu.

Funkcjonalność stolika z betonu

Istotą mądrego wprowadzenia do aranżacji domu betonowych stolików jest podkreślenie ich zalet i wyeliminowanie wad. Fakt, stoliki z betonu są ciężkie, ale zjawisko to można ograniczyć poprzez zastosowanie np. wytrzymałych kółek. Stoliki te najczęściej składają się z wytrzymałej, drewnianej ramy (mocowanej do kółek) i wylanej płyty betonowej. Tak zaaranżowany mebel może i jest ciężki, ale za to jest mobilny i prezentuje się nadzwyczaj nowocześnie.

Beton betonowi nierówny

Kluczem do atrakcyjności mebli betonowych jest zastosowany do ich produkcji surowiec. Beton architektoniczny jest gładki, estetyczny, ale też świetnie podkreśla swą strukturę. Jest to materiał wyróżniający się ciekawą kolorystyką, w której dominująca, jasna szarość jest poprzetykana losowo dobranymi, ciemniejszymi pasmami. Beton architektoniczny jest na tyle gładki, że jego oświetlona powierzchnia pokrywa się delikatnym blaskiem.

Z dodatkami, czy bez?

Struktura betonu jest — od strony aranżacyjnej — dość zimna i minimalistyczna. Dlatego warto jej fakturę nieco „ocieplić”, wprowadzając do niej odrobinę dekoracji. Świetnie sprawdzą się tu elementy drewniane. Nie dość, że mogą one odizolować zawartość stolika od warstwy betonu, to jeszcze równoważą chłodny wyraz betonowej powierzchni. Stoliczki betonowe można też połączyć z elementami metalowymi (np. dekoracyjnymi uchwytami), dzięki którym nabiorą one wyjątkowego, postindustrialnego charakteru.

Dlaczego warto postawić na stoliki betonowe?

  1. Stoliczki betonowe są meblami uniwersalnymi. Można je (np. w wariancie mobilnym) wprowadzić do wnętrza salonu, sypialni lub tarasu, a także zamocować na stałe w ogrodzie.
  2. Beton architektoniczny jest trwały, odporny na działanie wilgoci, dużych różnic temperatur i promieniowanie UV. Jest to mebel idealny dla osób oszczędnych, uporządkowanych, a zarazem kreatywnych i nowoczesnych.
  3. Stoliki z betonu do ogrodu nie skupiają uwagi na sobie, lecz na otaczającej obserwatora przestrzeni. Co więcej, stanowią one równowagę dla wszechobecnej, ogrodowej zieleni.

Beton jest tworzywem o wciąż nieodkrytym potencjale dekoracyjnym. Mimo to wykonane z niego stoliki to ciekawy sposób eksperymentowania przestrzenią i jej aranżacją.

Udostępnij